Vánoce ve světě.

25. prosince 2013 v 11:33 | ♥ Véronique. ツ |  Věděli jste, že..
Ahoj, ahoj! :*
V různých koutech světa se Vánoce slaví poněkud jiným způsobem a mají různé tradice.
Přináším vám pár příkladů. ;)

.: VÁNOCE V ANGLII :.

Místo Ježíška naděluje pod stromeček dárky Father Chrismas v noci ze 24. na 25. prosince. Děti rozbalují dárky ráno. Tradičním britským vánočním jídlem je krocan s ořechovou nádivkou. Jako dezert pak mají vánoční puding, který se připravuje v době adventu a míchat ho chodí každý člen rodiny. Při míchání vyslovují své přání. Během večeře se pak do pudingu ukrývají mince, prstýnek, nebo náprstek. Kdo ho z mísy vyloví, tomu bude v nadcházejícím roce přát štěstí.

.: VÁNOCE V AMERICE :.

Pod stromeček naděluje dárky Santa Claus 25.prosince. Do domů vstupuje výhradně komínem a krbem.
Na něm se jako výraz poděkování nechává postavená sklenice mléka s talířem sušenek pro Santu a několik mrkví pro soby. Jeho nejznámější sobem je Rudolph the Red-Nosed Reindeer. Typickým americkým vánočním jídlem je krůta, ke které se podává většinou bramborová kaše, sladké brambory, nádivka, brusinkový kompot a pečivo. Dezert se zpravidla liší v závislosti na etnickém původu rodiny, nejčastější bývá dýňový koláč, marcipán, drobné sušenky, jablkový koláč nebo mrkvový koláč. Každoročním zvykem mezi sousedy bývá hecování, čí stromeček je vyšší a kdo má na domě více světel. Zatímco stromečky bývají ozdobeny víceméně stejně, jako u nás, světelné řetězy před domy mohou nabývat až kýčovitých rozměrů. Jen pro představu - Američané každoročně za vánoční výzdobu utratí na 6 miliard dolarů, v přepočtu zhruba 120 miliard korun. Blázni :D

Jak se slaví Vánoce v USA?
Zdroj obrázku: http://chcidoameriky.cz/


↓ Více v celém článku ;) ↓


.: VÁNOCE V AUSTRÁLII :.

Vánoce v Austrálii jsou velmi, velmi teplé! Teploty zde dosahují až přes 40°C!!! Sváteční večeře se často odehrává přímo na pláži. Austrálie a Nový Zéland slaví Vánoce o 11 hodin dříve než Češi. Země je harmonickým mixem etnických skupin. Je zda významné zastoupení mnoha národnostních menšin a většinou každá z nich praktikuje vánoční zvyky vztahující se k jejich původnímu domovu. Dá se říci, že typicky australské Vánoce neexistují. Za výchozí model oslavy Vánoc byly použity britské zvyky. Dárky zde nosí rovněž Otec Vánoc, ale poslední léta si na oblibě získává i jeho americký rival Santa Claus. V noci z 24. na 25. prosince přichází do domů a vkládá dětem dárky do punčoch na krbu, či do povlaků na polštář zavěšeném v rohu postele. Vánoční výzdoba je střídmá, používají se především slaměné ozdoby, větvičky ze stromů, jmelí a samozřejmě vánoční stromeček. Vánoční menu může sestávat z mořských plodů, krocana, kachny, kuřete, těstovin, druhově velice pestrých salátu, zmrzliny, švestkové pudinku, koláčů aj.

Zdroj obrázku: http://www.novinky.cz/

.: VÁNOCE VE FRANCII :.

Ve Francii nosí dárky Otec Vánoc - Pere Noël. Buď dětem plní dárečky jejich boty připravené ke krbu, nebo přivazuje dárky stuhami na stromeček. Mezi tradiční pokrmy patří vánoční krůta (la dinde de Noel) a tzv. vánoční poleno (le buche de Noel). Jedná se o dezert polívaný čokoládou ve tvaru polínka, ve výjimečných případech se může jednat i o zmrzlinu. Francouzi si potrpí na bohatou výzdobu, jak interiérů, tak exteriérů (pro navození skutečné vánoční nálady). Často jsou osvětlené, aby vynikaly i během noci. Typickým stromkem je jedle, která je hlavní dekorací v každé rodině a ukládají se pod ni dárky. K Vánocům neodmyslitelně patří i trhy. Jedná se o seskupené dřevěné stánky, kde se prodávají dekorace, hračky, svíčky…

.: VÁNOCE V NORSKU :.

Místním "ježíškem" je skřítek Julenissen. Děti z celého Norska, ale i z jiných zemí, mu posílají svá přání, nebo se jezdí podívat do jeho domu. V noci před Štědrým dnem mu děti dávají za okno misku s ovesnou kaší, aby se posilnil na své daleké cestě po noční obloze. Ovesná kaše ostatně nechybí ani na štědrovečerním stole. A ten, kdo v ní najde ukrytou mandli, má velké šance, že se v příštím roce vdá nebo ožení. Tradičním jídlem bývá vepřové nebo skopové žebírko. V severním Norsku to je přeci jen něco "rybího", povětšinou treska na různé způsoby. Po koledách zpívaných doma u kamen a u ozdobeného stromečku začínají všichni členové rodiny rozbalovat dárky.

Zdroje informací:
Naše učebnice angličtiny - byli jsme na to zkoušení před vánočními prázdninami :D :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Sněží u vás?

Ano.
Ne.

Komentáře

1 Calimë. Calimë. | Web | 25. prosince 2013 v 13:52 | Reagovat

Nejvíc se mi líbí Vánoce ve Francii :).

2 ♥ Véronique. ~ WEBMISS. ♥ Véronique. ~ WEBMISS. | Web | 25. prosince 2013 v 14:04 | Reagovat

[1]: Díky za názor :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama